Feza Gürsey Bilim MerkeziHakkında

Feza Gürsey Bilim Merkezi, 23 Nisan 1993 tarihinde açılmış olup, Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi uygulamasıdır.

Adını, uluslararası bilim camiasınca tanınan, çeşitli uluslararası ödüller almış ünlü bir bilim insanımız olan Feza Gürsey’den alan ve Türkiye'nin ilk bilim merkezi olan Feza Gürsey Bilim Merkezi; Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime katkı hedefleri doğrultusunda, 23 Nisan 1993 tarihinde kurulmuştur. İçinde yer alan yaklaşık 50 parçalık deney seti ile her yaştan ve her meslekten kişilere, meraklılara ve araştırmacılara sunulan merkez, yeni sergi tasarımları ile gelişmekte, ziyaretçilerini "Bilim Merkezi" kavramının sunduğu o muhteşem dünya ile karşılamaktadır. Elektriğin günlük yaşamımızdaki etkilerinden yıldırımın oluşmasına, sıcak hava balonundan yerçekimine, algılama ve uzaya ilişkin kavramlara kadar pek çok bilimsel ve teknik konuda ziyaretçilere deneyler yapma, eğlenerek öğrenme imkanları sağlar. Bütün deney setlerinin ziyaretçilerin emrine sunulduğu merkezde, rehberler herkese yardımcı olmakta, cana yakın bir ev sahipliği yapmaktadırlar.


BİR KAVRAM OLARAK: "BİLİM MERKEZİ"

Endüstri devriminden sonra, insanlar kullandıkları araçların mantığını kavramak istediler. Bu amaçla ilk bilim müzeleri 19. yüzyılın sonlarında oluşturulmaya başlanırken, bir bilim ve siyaset adamı olan J. Stuart Mill, bilim ve metodolojisinin deneye dayalı olduğunu, eğer amaç gerçekten kişiye bilimsel ve teknolojik mantığı kavratmaksa, bunun yolunun ziyaretçiyi izleyici olmaktan çıkarıp, katılımcı hale dönüştürmek olduğunu, bunun da ancak bu yönde tasarlanmış sergilerle sağlanabileceğini savundu. O zamana kadar durağan bir vitrin arkası sergilemesini benimseyen müzeler, bu görüşten etkilenerek galerilerinde yeni anlayış doğrultusunda hazırlanan sergilere yer vermeye başladılar. Sözü edilen etkiler 20.yüzyılın başlarında dünyada bir "Bilim Merkezi/Science Centre" kavramı doğurdu. Bilim Merkezi, kısaca herkese açık bir okul kimliğine bürünmüştür. Kişiyi istediği konuya eğilmekte özgür bırakmakta ve araştırma bilinci kazandırmaktadır. Bilim merkezlerinin hedeflediği yaygın eğitim olduğu için 7'den 77'ye seslenecek sergi birimleri eğlenceli, albenili, sıcakkanlı ve katılıma davet eden bir tarzdadır. Bugün dünyanın Kanada, Amerika, Fransa, İngiltere, Almanya ve Hindistan gibi birçok ülkesinde bilim merkezleri yer almaktadır. Bu bilim merkezleri kendi bölgelerinde gelişmelerini sürdürmelerinin yanısıra gezici sergilerle de eğitimi ülkenin bütününe yaymaktadırlar. İçinde yaşadığımız dünyada her gün karsı karşıya bulunduğumuz olayların nedenini kaçımız tam olarak biliyor ya da anlıyoruz? Öğrenime başladığımız ilk günlerden bu yana hepsi kitaplarda açıklayıcı birer cümle olarak kalan olayları ilgimiz dışındaysa hiçbir zaman tam olarak öğrenememişizdir. Şimşek çakar, güneş tutulur ya da balon uçar... Bunları hayatın monoton olayları olarak kanıksamış, okuduğumuz cümleleri belki hatırlamış, belki hatırlamamışızdır. Bizler görerek, duyarak, dokunarak öğrendiğimiz pek çok bilgiyi unutmamışızdır. Maketini yaptığımız bir kaldıracın ya da elektrikli aracın işleyişini az ya da çok, ama mutlaka hatırlamışızdır.


VİZYONUMUZ

Yaşadığımız evreni anlama yolunda, bilim ve teknolojinin anlaşılmasında önder kuruluş olmak


MİSYONUMUZ

Ziyaretçilerimize eğlenceli bir deneyim yaşatarak, bilim ve teknolojiye olan ilgiyi arttırmak ve insanlığın ortak bilincine katkı sağlamak, Türkiye’nin ilk bilim merkezi olmanın bilinci ve sorumluluğunda, ülkemizde yeni bilim merkezlerinin kurulması için deneyimlerimizi paylaşmak

Feza Gürsey Kimdir ?

PROF.DR. FEZA GÜRSEY (7 Nisan 1921 – 13 Nisan 1992) Türk fizikçi ve matematikçi

XX. yüzyıl fiziğinin evrensel kişiliklerinden birisi olan Feza Gürsey, askeri doktor Reşit Gürsey ve kimyager Remziye Hisar’ın ikinci çocukları olarak, İstanbul’da doğdu. Annesi de Sorbonne’da Devlet Kimya Doktorası yapmış, seçkin bir bilim insanıydı. Annesi Kurtuluş Savaşı’na geleceğin gençlerini yetiştirmek üzere Adana’da öğretmenlik, Reşit Gürsey ise Ankara’da doktorluk yaparak katıldı. Galatasaray’da başlayan eğitimi 1940 yılında tamamlandı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesi Matematik-Fizik Bölümü’ne kaydolan Gürsey, 1944 yılında mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sınavı kazanarak İngiltere’ye giden Gürsey, burada Imperial College’da doktora yapmaya başladı. “Kuaterniyonların Alan Denklemlerine Uygulanmaları” başlıklı tezini 1950’de tamamladı. Aynı yıl Cambridge Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalarda da bulunan Gürsey, 1951 yılında İÜ’de fizik asistanı olarak göreve başladı. 1952’de meslektaşı Suha Pamir ile evlendi. 1953 yılında doçent olan Gürsey, bundan sonraki yıllarında İÜ’de dönemin seçkin kuramsal fizik anabilim dallarından birini oluşturmak için yoğun çaba gösterdi. Yetkinliğini artırmak için 1957-1961 yılları arasında zaman zaman Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda, Princeton ve Columbia Üniversitelerinde araştırmalar yaptı. Bu dönemde çağdaş fiziğin devleriyle tanışma fırsatını bulan Gürsey, 1961 yılında ODTÜ’de göreve başladı ve Kuramsal Fizik Bölümü’nü kurdu. Bu dönemde kuantum elektrodinamiği konularında çalışmalara başlayan Gürsey, 1974 yılına kadar ODTÜ’de ve Yale’de dönüşümlü olarak öğretim üyeliği görevini sürdürdü. 1974’de Yale’de kürsü başkanı olan Gürsey, 1990’a kadar çalışmalarını burada sürdürdü. Ömrünün sonuna doğru kansere yakalanan bu değerli bilim insanı ABD’nin New Haven kentinde öldü. Yayımlanmış 123 makalesi ve 2 kitabı vardır. Dünyanın yetiştirdiği seçkin bir fizikçi ve matematikçi olmasına karşın, Feza Gürsey’in kültürel ilgileri tarihten edebiyata, sanatın çeşitli dallarından farklı ulusların gelenek ve göreneklerine kadar uzanan bir zenginlik göstermekteydi. Bu bakımdan aynı zamanda eşsiz bir düşün ve sanat insanıydı.


ALDIĞI ÖDÜLLER

 • 1969 TÜBİTAK Bilim Ödülü (Ankara)
 • 1977 J.R. Oppenheimer Ödülü, S.Glashow ile (Florida)
 • 1979 Einstein Madalyası (Kudüs)
 • 1981 College de France Madalyası (Paris)
 • 1981 İÜ Madalyası ve Onur Doktorası (İstanbul)
 • 1981 A.C.Morrison Ödülü, R.Grifths ile (New York)
 • 1984 İtalya Commentadore Nişanı (New York)
 • 1986 Wigner Madalyası (Philadelhphia)
 • 1989 TASSA Seçkin Bilimci Ödülü (Washington)
 • 1989 Parlar Vakfı Bilim Ödülü (Ankara)
 • 1991 Galatasaray Eğitim Vakfı Madalyası (İstanbul)

Bizim Avantajlarımız

 • Neden Bize Katılın

  Feza Gürsey Bilim Merkezi, çalışmak için dinamik ve etkileyici bir yerdir. Yeni sergiler ve düzenlenen etkinlikler, öğrenmek ve kendinizi geliştirmek için birçok fırsat vardır. Feza Gürsey Bilim Merkezi, ANFA Ankara Altınpark İşletmeleri bünyesinde hizmet sunmaktadır

  • Bir iş / yaşam alanı olarak ilerici bir çalışma ortamı

  • Eğitim ve rehberlik programları dahil olmak üzere esnek öğrenme ve gelişim fırsatları

  • Geniş bir yelpazede kariyer ilerlemesi ve uzmanlaşma imkanları

  Eğer siz de eğitim alanında bilimsel ve eğlenceli insanlarla dolu bir kuruluşta çalışmak istiyorsanız! Feza Gürsey Bilim Merkezi sizin için vazgeçilmez bir yer olabilir!

  Başvuru için http://goo.gl/forms/Ni0NHgRXW2 adresindeki formu doldurabilirsiniz.

 • KARİYER

  "Yaşadığımız evreni anlama yolunda, bilim ve teknolojinin anlaşılmasında önder kuruluş olma” – Feza Gürsey Bilim Merkezi’nin vizyonunu gerçekleştirmesi için yardım etmek ister misiniz?

  Feza Gürsey Bilim Merkezi Türkiye’nin ilk bilim merkezi olarak, interaktif bir yaklaşım modeli uygulayan ve yılda ortalama yüz bin ziyaretçi çeken ünlü bir kültür ve eğitim kurumudur.

  Haftanın yedi günü, yılda 365 gün faaliyette bulunan Feza Gürsey Bilim Merkezi, insanları bilgilendiren, yaşamlarını zenginleştiren ve bilime karşı yerel, ulusal ve küresel ilgi uyandırmaya, anlayarak öğrenmeye hizmet etmeye çalışan bir yerdir.

 • GÖNÜLLÜLÜK

  Bilimle ilgili, eğlenceli ve çocukları seven insanlarla dolu bir kuruluşta gönüllü olmak istiyor musunuz? Bunun için aradığınız yer, sizin için Feza Gürsey Bilim Merkezi olabilir!

  Gönüllülük için ne tür imkanlar mevcuttur?

  Zaman zaman, Feza Gürsey Bilim Merkezi’nin yıl boyunca çeşitli zamanlardaki etkinliklerinde katkıda bulunmak için, bilim ve teknoloji ile ilgilenen hevesli genç gönüllülere ihtiyaç duyuyoruz.

  Eğer aramıza katılırsanız, bu sizin için çok tatmin edici ve zenginleştirici bir deneyim olabilir.

  Feza Gürsey Bilim Merkezi'nde gönüllülük, çocuklar ve gençler ile çalışmak; bir zevk! İster üniversite, ister lise, isterseniz ortaokul veya ilkokul öğrencisi! Hepinizi bekliyoruz.

  Bugüne kadar Feza Gürsey Bilim Merkezi’nde hizmet etmiş bütün gönüllülerimize gösterdikleri ilgi için teşekkür ederiz.

MEDYA ODASI

Aşağıdaki bilgiler medya mensupları için hazırlanmıştır. Eğer Feza Gürsey Bilim Merkezi'ne bir ziyaret planlıyorsanız, aşağıda yaklaşan etkinliklerle ilgili bültenleri görebilirsiniz. Devam eden etkinlikleri Etkinlik Takvimi’nde bulacaksınız.

Medya mensupları, Feza Gürsey Bilim Merkezi ile irtibata geçerek bilgi ve etkinlik, sergi ve film görüntüleri elde edebilirsiniz.

Medya Mensupları İçin İletişim:

Mehmet ARDIÇ
Bilim Merkezi Sorumlusu

E-posta: mehmetardic@fezagurseybilimmerkezi.com
Telefon: +90 (312) 596-9000 #2000
Mobil: +90 (533) 762-0855
Faks: +90 (312) 317-9728